مجازی سازی چیست | خدمات مجازی سازی | Virtualization Services

ارائه انواع خدمات مجازی سازی

مجازی سازی چیست

مفموم مجازی سازی در اصل برای استفاده بهینه از سخت افزار طراحی و عرضه گردید.قبل از فراگیر شدن تکنولوژی مجازی سازی ، ساختار مراکز داده و دیتاسنترها به این شکل بود که سرویس های مختلف مانند دیتابیس ، اکتیودایرکتوری ، اپلیکیشن سرور و سرویس های مختلف تحت شبکه هر کدام برای اجرا نیاز به یک سرور فیزیکی جدا داشتند که همین موضوع باعث میشد تعداد سرورهای فیزیکی افزایش یافته و پیرو آن مدیریت سرورها و سرویس ها برای مدیر شبکه کار طاقت فرسایی باشد. از طرفی گرمایش ایجاد شده در اتاق سرور ، هزینه برق مصرفی و سرمایش اتاق سرور  همگی افزایش قابل توجهی داشتند. مهمترین نکته ای که در دیتاسنترهای قبل از تکنولوژی مجازی سازی به چشم می آید هدررفت منابع پردازشی در سرورها بود.به این معنا که اکثر سرورها از حداکثر توان پردازشی خود ( سی پی یو ، حافظم رم ، فضای ذخیره سازی دیسک و ... ) استفاده نمیکردند و این منابع پردازشی به هدر میرفت و ما برای ارائه یک سرویس جدید در شبکه مجبور به نصب و راه اندازی یک سرور فیزیکی جدا بودیم.به لطف بوجود آمدن راهکار مجازی سازی ، این محدودیت ها و مشکلات تا حد زیادی رفع گردید مدیریت شبکه از حالت جزیره ای به حالت مرکزی تغییر نمود.

 

مجازی سازی

مقایسه مدل سنتی و معماری جدید مجازی سازی

مجازی سازی یا virtualization یکی از تکنیکهای موفق و کاربردی در شبکه و دیتاسنترها  بوده که در آن یک یک لایه انتزاعی یا نرم افزاری روی یک پلتفرم یا لایه سخت افزاری ایجاد میشود.در این روش محدودیتهای ما در استفاده از تمام توان پردازشی سخت افزار کمتر شده ، از منابع پردازشی سرور استفاده بیشتری میشود ، چابکی و انعطاف در شبکه ایجاد شده و راه اندازی سرویس های جدید در شبکه به راحتی و سهولت انجام میگیرد.در این روش و همان طور که در شکل مشخص میباشد یک لایه مدیریتی روی سخت افزار نصب میشود و سپس ما قادر خواهیم بود چندین سیستم عامل ( ویندوز ، لینوکس و ... ) روی یک سخت افزار بصورت همزمان و بصورت کاملا ایزوله و جدا از هم داشته باشیم.در حال حاضر با استفاده از تکنولوژی مجازی سازی میتوان با استفاده از محصولات شرکت های بزرگی چون vmware موارد مختلفی را مانند سرور ، سوئیچ ، روتر و ... را شبیه سازی کرد و وابستگی خود را به سخت افزارها کم نمود و از منابع پردازشی سرورها استفاده بیشتری نمود.

تاریخچه مجازی سازی

تاریخچه مجازی سازی به شرکت IBM و mainframe های ساخت شرکت IBM در سال 1960 و 1970 میلادی میرسد جایی که این شرکت بزرگ زمان زیادی را برای راهکار time-sharing صرف نمود.time-sharing یا اشتراک زمانی به استفاده اشتراکی از منابع پردازشی کامپیوتر برای گروه بزرگی از کاربران اشاره داشت.صنعت مجازی سازی ادامه رشد و حرکت خود را از mainframe ها بسمت کامپیوترها و سرورهای x86 در دهه 80 و 90 میلادی آغاز نمود که بلوغ آن توسط شرکت vmware و نرم افزارهای vmware workstation و vmware esxi ایجاد گردید.

تاریخچه مجازی سازی

نمودار رشد صنعت مجازی سازی در طول زمان

انواع مجازی سازی 

مجازی سازی در لایه های مختلف در شبکه صورت میگیرد و فقط به مجازی سازی سرور ختم نمیگردد.مجازی سازی سرور محبوب ترین و پرکاربردترین نوع مجازی سازی سرور میباشد. انواع مجازی سازی بطور کلی به شرح زیر میباشند :

 1. مجازی سازی سرور یا server virtualization
 2. مجازی سازی شبکه یا network virtualization
 3. مجازی سازی دسکتاپ یا desktop virtualization
 4. مجازی سازی نرم افزار یا application virtualization
 5. مجازی سازی استوریج یا storage virtualization

مجازی سازی سرور مهمترین و زیرساختی ترین نوع مجازی سازی به حساب می آید و بوسیله پیاده سازی این نوع از مجازی سازی قادر هستیم تا بسمت سایر انواع مجازی سازی نیز حرکت کنیم. محبوبیت و انعطافی که مجازی سازی سرور در پیاده سازی سریع سرویس های تحت شبکه به ما میدهد باعث شده تا حتی شرکت های کوچک نیز هم سرویس ها و سرورهای خود را به بستر مجازی سازی انتقال داده و از مزایای این تکنولوژی مدرن استفاده نمایند. برای مثال به سرعت و راحتی میتوان یک ماشین مجازی نصب نمود سیستم عامل مورد نظر به همراه نرم افزار یا دیتابیس و یا سرویس مربوطه را روی آن نصب نمود و به شخص یا دپارتمانی که این سرویس را درخواست کرده تحویل نمود .پس میبینید که فرایند آماده سازی و تحویل سرویس در مجازی سازی سریع و راحت میباشد.از طرفی فرایند بک آپ و بازگرداندن اطلاعات نیز در مواقع مشکل راحت تر صورت میگیرد.

مزایای مجازی سازی

با پیاده سازی سرویس مجازی سازی در شبکه که معمولا توسط vmware vsphere انجام میگیرد مدیریت کل بستر مجازی سازی بصورت مرکزی و توسط vmware vcenter انجام میگیرد.بوسیله مجازی سازی ایجاد ، کپی ، پشتیبان گیری و بازگرداندن ماشین های مجازی به راحتی انجام میگیرد. در زیر به دیگر مزایای پیاده سازی virtualization در بستر شبکه اشاره شده است :

 • متمرکز سازی سرویس ها و سرورها در یک نقطه مرکزی
 • بک آپ گیری یا پشتیبان گیری آسان از اطلاعات و سرورها
 • استفاده کامل از توان پردازش سرورها و تجهیزات
 • کاهش گرما و کاهش مصرف برق و توان مصرفی
 • صرفه جویی در هزینه های جاری و آتی سازمان
 • آپدیت و بروز رسانی سریع تر و راحت تر سرورها و سرویسهای تحت شبکه
 • آماده سازی سریع سرورها و ماشین های مجازی با استفاده از خاصیت clone  و template ها در بستر مجازی سازی سرور
 • پایین آمدن زمان down  تایم شبکه بعلت وجود کلاسترینگ در ساختار مجازی سازی
 • ایجاد محیط لابراتوار برای تست و بررسی و عیب یابی نرم افزارها و سرویس ها
 • کاهش وابستگی نرم افزارها به سخت افزار

برای دریافت خدمات نصب و راه اندازی راهکارهای مجازی سازی ، عیب یابی ماشین های مجازی و بالابردن بازدهی در بستر مجازی سازی با ما در تماس باشید.