مجازی سازی شبکه | Network Virtualization

خدمات مجازی سازی شبکه

مجازی سازی شبکه یا Network Virtualization  یکی از انواع مجازی سازی بوده که در لایه شبکه و بصورت نرم افزاری پیاده سازی میشود. با این تکنولوژی و راه اندازی آن در شبکه میتوان قابلیتهایی مانند سوئیچنگ ، روتینگ ، فایروال و ... را بدون وابستگی به سخت افزار و بصورت نرم افزاری و مجازی در سطح شبکه پیاده سازی کرد.  در این نوع مجازی سازی ، باز هم به مجازی سازی سرور بعنوان بستر شروع کار نیازمند میباشیم. سرویس هایی که تحت مجازی سازی شبکه ارائه میشوند بسیار متنوع میباشند.ما میتوانیم به تعداد دلخواه روتر ، سوئیچ ، لودبالانسر و ... را بنا به نیاز خود و با توپولوژی مختلف بهم متصل کنیم .

بوسیله راهکار مجازی سازی شبکه ، منابع شبکه مانند سوئیچ ، روتر و فایروال و ... بصورت سرویس های منطقی در شبکه پیاده سازی شده که در نتیجه آن چابکی و انعطاف پذیری در پیاده سازی سرویس مورد نظر در دیتاسنتر ، بالارفتن بازدهی شبکه و بالابردن امنیت شبکه را شاهد خواهیم بود.بوسیله مجازی سازی در لایه شبکه ، امکان سگمنت کردن فیزیکی شبکه به بخشهای مجازی و منطقی بهتر و دقیق تر اتفاق میفتد و همین موضوع یا micro segmantation  یکی از موضوعات مهم در این نوع مجازی سازی بشمار میرورد.

NSX محصول مجازی سازی شبکه شرکت VMware  میباشد. NSX راهکار نرم افزاری شرکت VMware در پیاده سازی مجازی سازی در شبکه میباشد و جزو مفاهیم SDN  بشمار میرود. پیاده سازی مجازی سازی شبکه در دیتاسنترها جرئی از ایده sddc یا software-defined data center  بشمار میرود. در این نوع پیاده سازی که در نسل جدید دیتاسنترها و مراکز داده شاهد آن هستیم کمپانی های مختلف سعی در ارائه محصولی دارند تا بتوان لایه های مختلف پردازشی مانند فضای ذخیره سازی و فضای محاسباتی مانند سرور و ... را مجازی سازی کرده تا وابستگی آن را از سخت افزار کم کرد.این رویکرد معمولا اپلیکیشن محور میباشد.

برای دریافت خدمات مربوط به مجازی سازی شبکه ، مجازی سازی سرور و پیاده سازی مجازی سازی با محصولات مرتبط با VMware  با سیسکو پردازش در تماس باشید.