مجازی سازی دسکتاپ | Desktop Virtualization

مجازی سازی دسکتاپ ، نصب و راه اندازی VDI

مجازی سازی دسکتاپ یا Desktop Virtualization به تکنولوژی اشاره دارد که در آن سیستم عامل کاربران بصورت ماشین مجازی روی سرور نصب و راه اندازی میگردد و  کلیه اطلاعات سیستم عامل ، برنامه های نصب شده و تنظیمات شخصی کاربران همگی روی سرور قرار میگیرد. در این روش کاربران بوسیله ریموت از راه دور به دسکتاپ یا میزکار خود روی سرور متصل میشوند ، به ویندوز یا سیستم عامل خود لاگین کرده و مانند یک سیستم شخصی با آن کار میکنند.

در مجازی سازی دسکتاپ ، با توجه به اینکه هارددیسک کامپیوتر کاربران درگیر نمیشود ، هیچ گونه اطلاعاتی در آن ذخیره نمیگردد و منابع پردازشی مورد نیاز کاربران ، سمت سرور تامین میشود به همین جهت کامپیوتر و سیستمی که در سمت کاربران از آن استفاده میشود نیاز به توان پردازشی قوی ندارد و میتوان از مدل های رایج تین کلاینت یا زیروکلاینت استفاده کرد.ولی در سمت سرور نیاز به توان پردازشی بالایی میباشد زیرا سیستم عامل کلیه کاربران از روی سیستمهای شخصی آنها حذف گردیده و روی سرور راه اندازی گردیده است.بهمین جهت هم منابع پردازشی ( سی پی یو و رم )  بیشتری مورد نیاز بوده و هم فضای ذخیره سازی دیسک بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد.

به این نوع مدل مجازی سازی که سیستم عامل کلاینتها روی سرور و به شکل ماشین های مجازی میباشند VDI  یا Virtual Desktop Infrastructure نیز گفته میشود.راهکار شرکت VMware در این بخش محصول Horizon  میباشد که برای پیاده سازی راهکارهای مبتنی بر VDI  و مجازی سازی دسکتاپ طراحی شده است.در این راهکار ، کاربر به دسکتاپ ، برنامه ها و سرویس های آنلاین مورد نیاز خود از طریق یک کنسول واحد دسترسی خواهد داشت.این محصول VMware با دیگر محصولات مجازی سازی VMware مانند vSphere , vSAN و NSX  سازگاری کاملی دارد.

مجازی سازی دسکتاپ با VMware Horizon View

محصول horizon شرکت vmware برای پیاده سازی دسکتاپ کاربران روی سرور میباشد و یکی از بهترین ها در این زمینه میباشد.تا قبل از این با نام VMware View  عرضه میشود ولی در ورژن 6 در سال 2014 با نام Horizon View عرضه گردید.در این راهکار دسکتاپ های مجازی بصورت ماشین مجازی یا vm روی هایپروایزر شرکت vmware یا همان ESXi  بالا می آید.مجازی ساز Horizon  از پروتکل های مختلفی مانند RDP و PCoip برای انتقال دسکتاپ مجازی تحت شبکه استفاده میکند. معماری راهکار Horizon  در شکل زیر دیده میشود :

 

مجازی سازی دسکتاپ با vmware horizon

VMware Horizon از کامپوننتهای متعددی تشکیل شده که به شرح زیر میباشد :

  • vCenter Server : محیط vCenter که کنسول مرکزی برای مدیریت تمامی سرورهای esxi وبطور کلی زیرساخت محیط مجازی vmware بشمار می آید.ما برای deploy و راه اندازی دسکتاپ های مجازی به vCenter  نیاز خواهیم دشت.
  • View Connection Server : این سرویس بعنوان یک پراکسی و واسط عمل کرده و پس از احراز هویت کاربران از طریق اکتیودایرکتوری آنها را به دسکتاپ مجازی شان هدایت میکند.
  • View Replica Server : این سرویس برای بالابردن دسترس پذیری ( High Availability ) سرویس View Connection Server بکار میرود.
  • View Security Server  : از طریق این سرویس ، کاربران از طریق خارج از شبکه و اینترنت میتوانند به دسکتاپ مجازی شان بصورت امن دسترسی داشته باشند.این سرور در محل DMZ  در لبه شبکه قرار میگیرد.
  • View Composer : سرویس کامپوزر روی vCenter  نصب میشود و هدف آن آماده سازی سریع دسکتاپ کاربران به روش linked-clone میباشد.در روش ایجاد ماشین مجازی به روش linked-clone دیسک ماشین های مجازی به دیسک ماشین مجازی parent متصل شده و همین موضوع باعث صرفه جویی در فضای ذخیره سازی میگردد.
  • View Agent : این agent روی همه ماشین های مجازی و یا همان دسکتاپ مجازی کاربران نصب شده و امکان مانیتورینگ کانکشن مربوطه ، پرینت و پشتیبانی از usb  درایو را برای کاربران بهمراه خواهد داشت.
  • VMware View Client : این نرم افزار روی تین کلاینت ، لپ تاپ یا سیستم شخصی کاربران نصب میشود و به آنها اجازه میدهد به دسکتاپ شخصی خود متصل شوند.این نرم افزار روی ویندوز ، لینوکس و مک قابل نصب میباشد.
  • VMware Thinapp : این محصول یک راهکار پیاده سازی مجازی سازی برنامه کاربردی بوده که پیاده سازی آن در Horizon  اختیاری میباشد.