مقالات شبکه | Network Articles

فهرست مقالات شبکه
مجازی سازی سرور با VMware

مجازی سازی سرور با VMware

شرکت VMware بزرگترین و معتبرترین شرکت در تولید محصولات و نرم افزارهای مجازی سازی و کلود بشمار میرود.بدون شک بخشی از گسترش و پیشرفت دیتاسنترها و مراکز داده مرهون تکنولوژی و محصولات مجازی سازی از این شرکت محبوب میباشد.راهکارهای مجازی سازی این شرکت که شامل مجازی سازی دسکتاپ ، مجازی سازی سرور ، مجازی سازی شبکه و مجازی سازی استوریج میباشند به بلوغ خود رسیده و امکانات فوق العاده ای را برای پیاده سازی یک دیتاسنتر نرم افزاری یا Software-Defined Data Center در اختیار ما میگذارد.

مجازی سازی سرور با VMware vSphere

VMware vSphere از محصولات پرطرفدار و پراستفاده مجازی سازی در دیتاسنترها میباشد که قابلیتهای بسیاری را برای مدیران IT  به ارمغان آورده است. vSphere یک پلتفرم مجازی سازی دیتاسنتر میباشد که مجازی سازی را در لایه های مختلف Compute,Network,Storage پشتیبانی میکند و امکانات فوق العاده ای در اختیار مدیران شبکه قرار میدهد.بوسیله نرم افزارها و قابلیتهای vSphere میتوان بیشترین بازدهی و دسترس پذیری  را برای اپلیکیشن ها ، سرویس ها ، سرورها و بطور کلی بیزینس مان تامین کنیم و حتی برای سرویس های حساسمان میتوانیم به Zero Downtime برسیم. vSphere عنوان برند شرکت vmware برای محصولات مجازی سازی بوده که از چندین کامپوننت و ماژول تشکیل شده است و بعنوان پایه و اساس ایجاد کلود بشمار میرود.پس vSphere یک پکیج نرم افزاری بوده که نرم افزارهای مختلفی مانند هایپروایزر esxi ، نرم افزار مدیریتی بستر مجازی سازی یا vCenter و ... را در دل خود دارد.

محصول اصلی VMware vSphere  که مجازی سازی سرور بر پایه آن بالا می آید VMware ESXi  میباشد که یک نوع Hypervisor  میباشد. بوسیله  هایپروایزرکه روی یک سخت افزار یا سرور نصب میشود ما میتوانیم چندین ماشین مجازی تعریف کنیم و از منابع سرور که شامل کارت شبکه ، رم ، سی پی یو و فضای هارددیسک میباشد به ماشین های مجازی اختصاص بدهیم که به این نوع مجازی سازی Type 1  یا Bare Metal  گفته میشود .

معرفی هایپروایزر VMware ESXi

هسته مرکزی محصول vSphere هایپروایزر esxi میباشد. نرم افزار esxi سیستم عامل شرکت vmware برای نصب روی سرورهای فیزیکی بوده که بصورت مستقیم روی سخت افزار نصب میشود و اجازه ساخت ماشین های مجازی و اختصاص منابع پردازشی مانند حافظه ، رم ، فضای دیسک و ... را به virtual machine ها میسر میکند.بطور واضح تر vmware esxi وظیفه مدیریت منابع سخت افزاری تحت کنترل خود و اختصاص آن به ماشینهای مجازی را بعهده دارد.

ESXi یک محصولEnterprise-Level  میباشد که قابلیتهای Disaster Recovery را نیز بخوبی پشتیبانی میکند.ESXi برپایه محیط لینوکس میباشد ، نه به این معنا که یک توزیع دیگری بر پایه لینوکس می باشد بلکه در حقیقت میتوان گفت یک کرنل کاملا سفارشی شده است که توسط خود تیم VMware  تهیه گردیده است.در حقیقت وجود دستورات لینوکس در محیط shell  سرور ESXi  نباید باعث شود که ما برچسب لینوکس بیس بودن را به آن برنیم زیرا این دستورات و کامند ها را میتوان توسط نرم افزار BusyBox در توزیع های مختلف یونیکس ، لینوکس و حتی ویندوز نیز بکار ببریم ! این کرنل که با عنوان VMkernel  نیز گاهی از آن یاد میشود OS Kernel  مخصوص کمپانی VMware  میباشد که ابزارها و درایورهای خاص خودش را دارد و بر روی تجهیزات ذخیره سازی از فایل سیستم انحصاری خود بنام VMFS   پشتیبانی می نماید.VMFS    فایل سیستم VMware  برای ماشین های مجازی روی سرور ESXi  میباشد   و ماشین های مجازی فایلها و اطلاعات خود را روی این فایل سیستم ذخیره میکنند.

 

معماری vmware esxi

در تصوبر بالا اجزاء داخلی سرور esxi نمایش داده شده است.

سیستم ذخیره سازی  VMFS

VMFS  یکی از کامپوننتهای مهم پشته ذخیره سازی در VMware vSphere  میباشد و فایلهای vmdk  ماشین های مجازی و snapshot  ها روی این فایل سیستم ذخیره میگردد. بسیاری از قابلیتهای Vmware  مانند HA,vMotion,Storage vMotion,DRS,  روی این فایل سیستم امکان پذیر است.در حقیقت VMFS  یک فایل سیستم مخصوص محیطهای کلاسترینگ میباشد که در آن واحد چندین سرور ESXi  میتوانند عملیات read  و Write  را روی آن انجام دهند.VMFS 6  آخرین ورژن VMFS  در ESXi 6.5  میباشد که دارای قابلیتهای بیشتری نسبت به نسخه قبل خود یعنی VMFS 5   دارد.برای مثال در VMFS 6  قابیلت Automatic space reclamation (UNMAP) فعال میباشد ولی در نسخه VMFS 5 بایستی بصورت manualy  فعال گردد.

قابلیتهای پیشرفته VMware vSphere

هایپروایزر ESXi از قابلیتهای پیشرفته مدیریت حافظه سرور مانند Ram over-commitment  و Memory ballooning  بهره میبرد که مدیریت و اختصاص حافظه به ماشین های مجازی را بهبود بخشیده است.همچنین در VMware ESXi  قابلیت استفاده ازSMP  یا  Symmetric Multi-Processing وجود دارد.به این معنا که در صورت بالا بودن بار پردازشی ماشین مجازی واستفاده از برنامه های multi-threaded میتوان بیشتر از دو با چند هسته پردازشی یا vCPU  را بطور همزمان به ماشین مجازی اختصاص داد.

بوسیله vCenter نیز  میتوان کلیه سرورهای ESXi  واقع در دیتاسنتر و ماشین های مجازی در حال اجرا روی آنها  تحت یک کنسول واحد و از یک نقطه مرکزی مدیریت و مانیتور کرد.برای ایجاد کلاسترینگ در بین سرورهای ESXi  واستفاده از قابلیتهای High Availability استفاده از vCenter الزامی میباشد.

ویژگیهای متمایز در محصول VMware vSphere  :

 • پیاده سازی عالی مفاهیم Software-defined  Datacenter(SDDC) دیتاسنتر نرم افزاری یا
 • قابلیت تبدیل سرورهای فیزیکی به سرورهای مجازی یا P2V
 • پیاده سازی انواع Private and Public Cloud
 • قابلیت انتقال ماشین مجازی روشن از یک سرور به سرور دیگر حتی در مسافت های جغرافیایی طولانی با استفاده از vMotion
 • استفاده از قابلیت Fault Tolerance  در مواقع بحران بخصوص در زمانهای Unplanned Downtime
 • استفاده از قابلیت DRS  VMware در یکسان سازی لود روی همه سرورهای فیزیکی
 • استفاده از قابلیتVMware SDRS  در یکسان سازی لود روی همه تجهیزات ذخیره سازی و ذخیره سازها
 • استفاده از vSphere Distributed Switch  در مدیریت مرکزی کل شبکه سرورهای ESXi
 • مدیریت راحت و آسان پلتفرم vSphere  توسط vCenter Server  
 • قابلیت یکپارچه شدن با OpenStack
 • کارایی بسیار بالا در Desktop Virtualization  در هنگام استفاده از محصول VMware Horizon

 

مطلب قبلی ویندوز 10
مطلب بعدی استوریج hp
Print
112 رتبه بندی این مطلب:
4.5

فایل ها برای دانلود

 • vmware(.jpg, 71.58 KB) - 7 download(s)

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

x