مقالات شبکه | Network Articles

مقالات سیسکو پردازش

در سایت سیسکو پردازش، افتخار آن را داریم تا با مقالات آموزشی و شرح تکنولوژی های جدید در حوزه شبکه و دیتاسنتر و  خدمات ارائه شده در CiscoPardazesh گامی هر چند کوچک در افزایش دانش آی تی در بین علاقمندان برداریم. موضوعات قابل بررسی :

 • مشخصات و انواع سوئیچ های سیسکو
 • شرح مفهموم مجازی سازی و انواع مجازی سازی در دیتاسنتر
 • اصول طراحی شبکه در لایه های مختلف شبکه
 • معرفی شرکت vmware و محصولات آن
 • آموزش شبکه مفاهیم شبکه SAN
 • تکنولوژی های مرتبط با فیبر نوری
 • معرفی سرورهای hp
 • معرفی انواع سیستم عامل ویندوز سرور
فهرست مقالات شبکه
FTTH چیست

FTTH چیست

FTTH چیست و چه کاربردی دارد ؟

FTTH یا Fiber To The Home به تکنولوژی و ساختاری اشاره میکند که با استفاده از شبکه پرسرعت فیبر نوری ، از نقاطی مرکزی به سمت مشتری ( برج ، ساختمان ، مجتمع ها و ... ) کابل فیبر نوری کشیده میشود و سرویس اینترنت پرسرعت و یا انواع دیگر سرویس ها که نیاز به پهنای باند بالا دارند به مشتری تحویل داده میشود. در فناوری ftth از کابل مسی خبری نیست و با توجه به ماهیت سرعت بالای فیبرنوری ، کاربر میتواند انواع سرویس هایی که تا قبل از این بخاطر محدودیت زوج سیم مسی و یا کابل های شبکه نمیتوانسته داشته باشد از مخابرات با پهنای باند و سرعت بالا طلب کند. از جمله سرویسهایی که در تکنولوژی ftth  میتوان به کاربر تحویل داد میتوان به بازی های تحت شبکه ، IPTV ، تلفن های صوتی و تصویری ، بازی های آنلاین و اینترنت پرسرعت اشاره کرد. به فناوری ftth ، تحویل فیبر در خانه هم میگویند.

به ساختار شبکه FTTH  در زیر توجه کنید :

ftth چیست

 

همان طور که در شکل قابل رویت است در شبکه ftth تجهیزاتی مانند OLT ، ONT ،Splitter وجود دارد که به مرور به آنها خواهیم پرداخت.

تکنولوژی GPON چیست ؟

ممکن است هنگامی که ساختار ftth را مطالعه میکنید با واژه ای با عنوان GPON برخورد کنید.GPON مخفف Gigabit Passive Optical Network بوده و به نوعی از شبکه های نوری passive اشاره میکند که فقط از تجهیزات پسیو فیبر نوری ( مانند splitter ها ) برای انتقال دیتا استفاده کرده و در طول مسیر از تجهیزات اکتیو مانند ریپیترها و تجهیزاتی از این نوع استفاده نمیکند.در این نوع شبکه به دلیل عدم استفاده از تجهیزات اکتیو ، سیگنال طول کمتری را در کابل فیبر طی میکند و بهمین دلیل محدوه پوشش فناوری ftth که از GPON استفاده میکند حداکثر 20 کیلومتر میباشد.در استاندارد GPON  از تکنیک WDM در مالتی پلکسینگ امواج نوری برای ارسال پالس های نوری استفاده میشود.در تکنولوژی GPON دسترسی به ساختار شبکه بصورت point to multipoint بوده به این معنا که فقط یک لینک از فراهم کننده خدمات ftth بیرون آمده ولی برای رسیدن به مشترک ها به چندین لینک تقسیم میشود که در شکل بالا این مهم نشان داده شده است.

تجهیزات ftth

 • دستگاه OLT : OLT مخفف Optical Line Terminal بوده که یک سوئیچ مرکزی لایه 2 و لایه 3 بوده که در مخابرات و یا دفتر اصلی فراهم کننده خدمات ftth نصب میشود وظیفه مدیریت ارسال و دریافت دیتا به سمت مشترکین را به عهده دارد. این دستگاه اصلی ترین و مهمترین دیوایس در ساختار شبکه ftth بشمار میرود. از وظائف سوئیچ OLT میتوان به زمان بندی ارسال داده ها ، کنترل و مدیریت بافر و مدیریت و اختصاص پهنای باند اشاره کرد. دیوایس های OLT معمولا دارای دو منبع تغذیه ،  لاین کارت برای اتصال به اینترنت و تعدادی کارت GPON میباشد.هر کارت GPON دارای تعدای پورت GPON میباشد.  تصویر یک سوئیچ OLT در زیر مشاهده میشود :

 

سوئیچ OLT

 

 • دستگاه  ONT :  مودم ONT که مخفف Optical Network Unit بوده به دستگاهی اشاره دارد که سمت مشترک نصب میشود.بوسیله ONT که در داخل ساختمان یا محل سکونت کاربر نصب میشود سیگنال نوری رسیده به دستگاه را تبدیل به سیگنال الکتریکی ( کابل شبکه اترنت ) کرده و از این طریق کاربر به شبکه ftth دسترسی خواهد داشت.در تصویر زیر یک مودم ONT مشاهده میشود :

مودم ONT

در شکل بالا پورت سبزرنگ مخصوص اتصال کابل فیبرنوری بوده که از بیرون از ساختمان وارد شده و به مودم ONT متصل میشود. پورت زرد رنگ نیز پورت اترنت بوده و به  کامپیوتر ، لپ تاپ و یا شبکه داخلی مشترک متصل میشود.

 • اسپلیتر :همان طور که در شکل مشخص میباشد بوسیله splitter چندین لینک فیبر نوری منشعب شده و بسمت مشترکین ارسال میشود. با این روش یک لینک ورودی به splitter بین چندین کاربر share میشود.در شکل زیر تصویر یک splitter نمایش داده شده است  :

اسپلیتر در تکنولوژی FTTH

 

مطلب قبلی انواع کابل شبکه
مطلب بعدی سرور hp dl380 g10
Print
15975 رتبه بندی این مطلب:
4.5

نوشتن یک نظر

افزودن نظر

x