مقالات شبکه | Network Articles

فهرست مقالات شبکه
مهدی

معرفی انواع رایانش ابری

رایانش ابری یا Cloud Computing که به آن ابر یا کلود میگوییم از موضوعات مهم و داغ در فناوری اطلاعات میباشد.انواع مدلهایی که در رایانش ابری یا cloud computing مطرح میشود به سه مدل کلی تقسیم بندی میشوند :

  • Software as a Service (SaaS)
  • Infrastructure as a Service (IaaS)
  • Platform as a Service (PaaS)

مفهوم SaaS در رایانش ابری

در مدل SaaS  برنامه و اپلیکیشن مورد نظر روی سرورهایی که در کلود قرار گرفته و در بستر اینترنت سرویس میدهند اجرا میشوند. در این حالت برنامه و اپلیکیشن مورد نظر روی سیستم کاربران نصب نمیباشد و پس از نصب روی سروری که در بستر کلود قرار گرفته کاربران از طریق اینترنت به نرم افرار مربوطه متصل میشوند. در این حالت نیاز به نصب و تنظیم برنامه روی سیستمهای کاربران و مشتری ها از بین رفته و درگیر فرایند نصب ، لایسنس نرم افزار و موارد دیگر نمیشویم.از جمله سرویس هایی که جزو دسته بندی SaaS قرار میگیرند میتوان به سرویس های جیمیل ، فیسبوک و dropbox اشاره کرد. ارائه سرویس های CRM ، ERP و ایمیل نیز در این نوع مدل کلود قابل پیاده سازی میباشد.

مفهوم PaaS در رایانش ابری

در مدل PaaS در بحث کلود ، این امکان به developer ها و برنامه نویسان داده میشود تا نرم افزار مورد نظر خود را نوشته ، توسعه و تست کنند و درنهایت از طریق وب پیج به کاربر نهایی ارائه سرویس نماید.برنامه نویسان وب نیز میتوانند وب سایت های مورد نظر خود را راه اندازی نمایند و به کاربران سرویس مورد نظر را روی اینترنت تحویل دهند.windows azure  نمونه ای از یک PaaS  میتواند باشد.

مفهوم IaaS در رایانش ابری

مدل IaaS که نوع دیگری از کلود یا رایانش ابری به حساب می آید شرکت فراهم کننده سرویس کلود ، زیرساخت شبکه و دیتاسنتر خود را که شامل منابع پردازشی شبکه ، استوریج و سرور بوده در اختیار مشتری میگذارد.شایان ذکر است که در زیرساخت مرکز داده شرکتی که این سرویس ارائه میشود برای فراهم نمودن سطح بالای دسترسی پذیری سرویسها و بوجود نیامدن down time طیف مختلفی از سرویسها مانند لودبالانسر ، کلاسترینگ ، بک آپ و پشتیبان گیری از داده های مشتری در حال اجرا میباشد تا خللی در کارهای مشتری پیش نیاید.در مدل IssS کاربر خود میتواند ماشین مجازی دلخواه خود را ایجاد ، سیستم عامل مورد نظر خود را روی آن نصب نموده ، نرم افزار یا سرویس مد نظر خود را بالا آورده و از طریق اینترنت به کاربر نهایی ارائه سرویس نماید. نمونه ای از شرکتهایی که به ارائه خدمات IaaS میپردازند AWS آمازون ، ویندوز Azure مایکروسافت و Cisco Metapod میباشد.

 

مدل های رایانش ابری

مطلب قبلی معرفی نرم افزار و محصولات شرکت مایکروسافت
مطلب بعدی رنگ بندی هارد وسترن دیجیتال
Print
48 رتبه بندی این مطلب:
4.0

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

x