میکروتیک | روتر میکروتیک | نصب و راه اندازی mikrotik

معرفی شرکت میکروتیک و روترهای میکروتیک

میکروتیک چیست ؟

میکروتیک ( Mikrotik ) یک شرکت تولید کننده سخت افزار و نرم افزارهای شبکه در کشور لتونی میباشد. بیشترین حوزه فعالت این کمپانی در زمینه ساخت روتر و تجهیزات وایرلس میباشد.میکروتیک فعالیت خود را با تولید نرم افزار RouterOS  شروع نمود.RouterOS یک سیستم عامل بر پایه کرنل لینوکس میباشد که با سفارشی سازی و تغییراتی که در هسته لینوکس داده شده میتواند به عنوان یک فایروال و روتر در شبکه فعالیت کند.قابلیتهایی که سیستم عامل RouterOs  دراختیار ما قرار میدهد بسیار متنوع بوده و طیف وسیعی از سرویس های شبکه ای را شامل میشود. این قابلیتها در کمتر روتر و دستگاهی بصورت یکجا وجود دارد ولی در روتر میکروتیک با قیمت ناچیز و طیف گسترده ای از امکانات در اختیار ما میباشد.

 سیستم عامل میکروتیک یا RouterOs به دو صورت در شبکه های امروزی قابل استفاده میباشد :  هم میتواند روی یک pc یا روی ماشین مجازی نصب شود و هم روی سخت افزار خاصی بنام RouterBoard که  برای این سیستم عامل طراحی شده است و توسط خود mikrotik تولید و به بازار عرضه شده است ، در هر دو حالت ما دارای روتر میکروتیک خواهیم بود. روتربوردها سخت افزار اختصاصی میکروتیک بوده که سیستم عامل RouterOs روی آن نصب شده است و به تعدادی پورت شبکه مجهز شده است. سیستم عامل RouterOs در کنار عملیات روتینگ، فایروالینگ و فیلترینگ قابلیتهای بیشتری را در خود پشتیبانی میکند که عملیات مدیریت ترافیک شبکه را آسان نموده است.

قابلیتهای روتر میکروتیک

 • ریموت از راه دور به شبکه از طریق پروتکل های مختلف vpn
 • پشتیبانی از destination nat برای دسترسی به سرورهای داخل شبکه از بیرون
 • پشتیبانی از VRF یا چندین روتر مجازی
 • پشتیبانی از مسیریابی بر اساس Policy-Based Routing یا PBR
 • عملیات Bandwith Shaping یا کنترل ترافیک شبکه و اینترنت و اعمال محدودیت سرعت به کاربران
 • اتصال به چندین ISP و پخش کردن ترافیک اینترنت کاربران روی چندین لینک اینترنت
 • راه اندازی DHCP  در شبکه جهت پیکره بندی پویای کلاینتهای تحت شبکه
 • پیاده سازی quality of service  روی پکت های شبکه
 • سرعت بوت بالای روتر میکروتیک
 • پشتیبانی از آدرس آی پی ورژن 6
 • راه اندازی هات اسپات  ((hotspot و اکانتینگ در شبکه
 • پشتیبانی از پروتکل های مسیریابی MPLS,BGP,OSPF   
 • قابلیت استفاده تنها از مک آدرس برای کانفیگ اولیه دستگاه ( عدم نیاز به آدرس آی پی در ابتدا )

میکروتیک خود اقدام به تولید روترهایی به نام روتربورد ( RouterBoard) نموده است. معروفترین مدل روتربرد میکروتیک در گذشته RB750  بود که هنوز هم در خیلی از شرکت ها در حال کار میباشد و مخصوص شبکه های کوچک تا متوسط میباشد.مدلهای جدیدتر آن نیز مانند RB951Ui-2HnD موجود میباشد که در داخل خود ماژول وایرلس را دارا بوده و بعنوان  اکسس پوینت در شبکه فعالیت میکند.

میکروتیک مدل rb750

نمایی از اتصالات روتر RB750

قابل ذکر است که روترهای میکروتیک مجهز به لایسنس بوده که هر لایسنس یک level دارد.مفهوم level در اصل به میزان استفاده از قابلیتهای دستگاه و توان ایجاد session های مختلف برای کاربران میباشد که از 1 تا 6 متغیر است و توصیه شده در صورت بالابودن تعداد کاربران از لایسنس level 6  استفاده گردد. تجهیزات وایرلس outdoor میکروتیک نیز در بازار موجود میباشند که جهت ایجاد لینکهای رادیویی در فواصل مختلف میتوان از آنها استفاده نمود و به آنها رادیو میکروتیک نیز اطلاق میشود.

سیسکوپردازش با دارابودن کارشناسان خبره و مورد تایید میکروتیک (دارندگان مدارک MTCNA,MTCRE,MTCWE ) آمادگی خود را در خصوص طراحی ، نصب ، راه اندازی و پشتیبانی تجهیزات میکروتیک متناسب با نیاز و سازمان شما اعلام میدارد.این خدمات به شرح زیر میباشد :

 1. استفاده از چندین لینک اینرنت روی روتر میکروتیک بصورت همزمان
 2. اتصال شعبات و دفاتر یک شرکت بهم
 3. مدیریت مصرف اینترنت کاربران در شبکه
 4. اعمال محدودیت روی حجم و سرعت اینترنت کاربران
 5. راه اندازی هات اسپات در شبکه ( مناسب اماکن عمومی ، هتل ها ، رستوران ها و ... )
 6. فیلترینگ سایت ها و آدرس های ip خاص برای کاربران شبکه ( پیاده سازی فایروال متناسب با نیاز شما )
 7. راه اندازی vpn سرور جهت اتصال از راه دور به به بستر داخای شبکه
 8. راه اندازی شبکه وایرلس امن با استفاده از روترهای وایرلس میکروتیک
 9. اتصال به سرورهای داخلی شبکه از طریق پورت فورواردینگ
 10. راه اندازی dhcp و dns سرور در شبکه
مقالات میکروتیک

روتر میکروتیک سری CCR

مهدی 0 13523 رتبه مطلب: 4.5

روترهای سری CCR  میکروتیک که CCR  مخفف عبارت Cloud Core Router  میباشد از روترهای قدرتمند و پرسرعت میکروتیک بوده که دارای قدرت پردازشی بالا میباشد و بیشتر مناسب شرکتها و سازمانهای بزرگ میباشد