مقالات شبکه | Network Articles

مقالات سیسکو پردازش

در سایت سیسکو پردازش، افتخار آن را داریم تا با مقالات آموزشی و شرح تکنولوژی های جدید در حوزه شبکه و دیتاسنتر و  خدمات ارائه شده در CiscoPardazesh گامی هر چند کوچک در افزایش دانش آی تی در بین علاقمندان برداریم. موضوعات قابل بررسی :

 • مشخصات و انواع سوئیچ های سیسکو
 • شرح مفهموم مجازی سازی و انواع مجازی سازی در دیتاسنتر
 • اصول طراحی شبکه در لایه های مختلف شبکه
 • معرفی شرکت vmware و محصولات آن
 • آموزش شبکه مفاهیم شبکه SAN
 • تکنولوژی های مرتبط با فیبر نوری
 • معرفی سرورهای hp
 • معرفی انواع سیستم عامل ویندوز سرور
فهرست مقالات شبکه
سرورهای UCS سیسکو
مهدی
/ دسته ها: مقالات سیسکو

سرورهای UCS سیسکو

 Cisco UCS  که مخفف عبارت Unified Computing System Cisco  میباشد از تکنولوژیهای جدید سیسکو در دیتاسنترها در رده enterprise  میباشد که مربوط به سرورهای UCS سیسکو میشود و از نوآوری های خاصی در سرورهای خود بهره برده است.Cisco UCS  یک معماری Fabric  محور میباشد (fabric  از مفاهیم و فناوریهای جدید سیسکو در بخش شبکه در دیتاسنترها میباشد) که توانایی عبور ، آنالیز و مدیریت انواع ترافیک های LAN,SAN,Management را درون یک بستر واحد به ما میدهد.

در این سرورها یک معماری و ساختار جدید پیاده سازی شده است که باعث شده کمپانی Cisco از مابقی رقبای خود در حوزه تولید سرور و سرورهای blade  کاملا جلو بیفتد.در این معماری لایه های compute,storage ,network  با هم تلفیق شده و از یک نقطه مرکزی قابل مدیریت میباشد که همین باعث شده هزینه های  سازمان بشدت کاهش پیدا کرده و انعطاف پذیری سازمان در ارائه سرویس بالا برود.شبکه 10G  و  40G  در این معماری براحتی قابل استفاده میباشد و ترافیک FCOE  نیز بدون نیاز به سوئیچ مجزا در شبکه رد و بدل میگردد.مصرف برق نیز در این سرورها کاهش یافته و از تکنولوژی های مدیریت توان مصرفی بهره میبرد.

Cisco UCS  تنها پلتفرمی است که سرورهای Blade  و سرورهای Rackmount  را روی یک شاسی و در یک unified fabric  یکجا مدیریت میکند. کل بار مدیریتی مجموعه سرورها و به کلی fabric   از یک نقطه مرکزی انجام میشود که همین موضوع صرفه جویی بسیاری در نگهداری ، مدیریت و مانیتورینگ مجموعه خواهد داشت.در سرورهایUCS  سیسکو ما سطح بالایی از availability   را در طراحی دیتاسنتر و سرور نسبت به حالت قدیمی و سنتی خود شاهد هستیم که خیره کننده میباشد.شبکه در حالت active-active  پیاده میشود که این موضوع برای ما failover  را هم در سطح سوئیچ و هم در سطح کارت شبکه که Cisco VIC  یا Cisco Virtual Interface Card  نام دارد به ارمغان می آورد. در این ساختار جدید از حالت unified fabric  پشتیبانی میگردد که میتوان همه ترافیک lan  و san  را از یک بستر انتقال داد و کل مجموعه سوییچها و سرورها را از یک نقطه مرکزی توسط نرم افزار Cisco UCS Manager  مدیریت کرد.

 

سرور ucs سیسکو

 

نمای روبروی سرور سیسکو در داخل رک

در سرورهای UCS Cisco سعی بر آن شده است تا از مفهوم فیزیکی بودن یک سرور فاصله گرفته شود و مفهمومی منطقی به آن داده شود به طوری که به هر تیغه سرور یا هر blade  مجموعه ای از مشخصات که هویت آن سرور را تعریف میکند ( آدرس mac  ، آدرس wwn  ، تنظیمات Raid ،اختصاص vlan  به کارت شبکه ، ترتیب بوت سرور ، پورت های کارت شبکه و uid  خاص آن سرور و ...  ) اختصاص داده میشود و سرور با آن مشخصات شروع به فعالیت میکند.در حقیقت  یک سری مشخصات network,storage و ... مطابق با نیاز خود برای یکی از سرورها تعریف میکنیم و سرور ما با این مشخصات بالا آمده و کارمیکند.حال اگر به هر دلیلی یکی از تیغه های سرور ما fail  کند مشخصات و منابع تعریف کرده ما بصورت اتوماتیک روی یک سرور دیگر واقع در مجموعه سرورها اختصاص داده شده و سرور سریعا بالا آمده و شروع بکار میکند که به این حالت stateless computing  میگوییم . سرورهای UCS  درون یک شاسی  6 یونیت نصب میشوند که معمولا این شاسی مدل 5108 میباشد و توانایی نصب سرورهای Rackmount  و Blade  سیسکو را با چیدمان های مختلف در درون خود دارد.

تکنولوژی ها و فناوری های زیر در ساخت و پیاده سازی سرورCisco UCS  بکار برده شده که در مقاله ای جدا شرح داده خواهند شد :

 • Cisco UCS fabric interconnects
 • Cisco fabric extenders
 • Cisco UCS virtual interface card
 • Cisco SingleConnect Technology

با توجه به بالا بودن قیمت خرید تجهیزات سرورهای Cisco UCS لزوم آنالیز دقیق محیط دیتاسنتر و بررسی workload  کاری هر سازمان نقش تایین کننده ای در تعیین مدل ، معماری و قیمت تجهیزات خواهد داشت.

سیسکو پردازش ، شبکه را مدرن تجربه کنید.

 

مطلب قبلی امنیت شبکه با میکروتیک
مطلب بعدی قابلیتهای نرم افزار ویسنتر
Print
15212 رتبه بندی این مطلب:
4.4

1 نظر در مطلب "سرورهای UCS سیسکو" ثبت شده است

1
0

مهدی

با سلااممممممممممممممم

نوشتن یک نظر

افزودن نظر

x