مقالات شبکه | Network Articles

فهرست مقالات شبکه
مهدی

ذخیره ساز مبتنی بر نرم افزار

SDS یا Software-defined Storage و یا همان ذخیره ساز مبتنی بر نرم افزار یکی از مفاهیم نسبتا جدید در مراکز داده و در هم آمیخته با مفاهیم مجازی سازی یا virtualization به حساب می آید.SDS سیر تکاملی رشد تکنولوژی در تجهیزات ذخیره سازی موجود در دیتاسنترها را دچار تغییر و تحول نموده است.

در دیتاسنترهای سنتی و حتی دیتاسنترهای مدرن امروزی از SAN و NAS استوریج های مجزا و تخصصی جهت مدیریت و ذخیره سازی دیتا در سازمان استفاده میشود. این نوع تجهیزات ذخیره سازی دارای یک شاسی بوده که انواع هارددیسک های پرسرعت مغناطیسی و از نوع فلش یا ssd و کنترلرهای مخصوص جهت پردازش و ذخیره سازی دیتا در آن نصب شده است. دستگاه های ذخیره سازی تحت شبکه امروزی معمولا در نوع NAS  و SAN در مارکت موجود بوده که نوع SAN آن پیشرفته تر و پرسرعت تر از NAS میباشد. وجود این نوع تجهیزات ذخیره سازی که به Shared Storage نیز معروف میباشند بیشتر در پیاده سازی هایی که در آن از تکنولوژی مجازی سازی بهره میبرند ضروری میباشد که و با توجه به اینکه در حال حاضر در اکثر مراکز داده و دیتاسنترها ، مجازی سازی سرور پیاده سازی شده و در حال استفاده میباشد نادیده گرفتن این نوع تجهیزات ممکن نیست. از طرف دیگر با توجه به وابسته بودن شدید ساختار مجازی سازی به Shared Storage ها رل مهم این ذخیره سازها بیش از پیش نمایان شده است.

 

معماری ذخیره سازهای نرم افزار

 

در معماری sds ها یا ذخیره سازهای نرم افزاری ، لایه contol plane و data plane از هم جدا میشوند.به این معنا که یک سری قابلیتهای معمول استوریج مانند replication و deduplication و snapshot به سخت افزار و استوریج وابسته نخواهد بود و بصورت نرم افزاری مدیریت میگردد.در sds ها نرم افزار مدیریتی استوریج ، به سخت افزار و یا برند خاصی وابستگی ندارد بهمین جهت است که مامیتوانیم لایه مدیریتی یا کنترلی ذخیره ساز را از آن جدا کرده و محدود به دیسک ، شاسی یا سخت افزار خاصی نباشیم.

مطلب قبلی سرور مجازی چیست
مطلب بعدی قیمت فیوژن فیبر نوری چگونه محاسبه میشود
Print
1548 رتبه بندی این مطلب:
4.8

نوشتن یک نظر

افزودن نظر

x