مقالات شبکه | Network Articles

فهرست مقالات شبکه
انواع کابل شبکه
مهدی

انواع کابل شبکه

کابل شبکه چیست؟

در توضیح اینکه کابل شبکه چیست و یا دلیل استفاده از آن چیست به صورت مختصر می توان گفت کابل شبکه رسانه ای است که ما می توانیم به کمک آن اطلاعات را از یک دستگاه ( کامپیوتر ، سرور و ... )  به دستگاه دیگری منتقل کنیم.کابل های زوج به هم تابیده یا مسی از پرمصرف ترین کابل شبکه بشمار می آیند.

شبکه محلی ( LAN) چیست ؟

کلمه LAN مخفف عبارات Local area network می باشد و یک سیستم ارتباط است که سرعت بسیار بالایی دارد و برای اتصال کامپیوتر ها و تجهیزاتی مانند دستگاه کپی و یا اسکنر و...  به یکدیگر طراحی شده است.بهتر است بدانید شبکه LAN  برای نواحی کوچک مانند یک ساختمان یا یک شرکت ونظایر آنها طراحی شده است و با اتصال چند LAN به یکدیگر شبکه ای  بزرگتر به نام WAN یا WIDE AREA NETWORK ساخته می شود.

انواع کابل شبکه

به طور کلی 3 دسته کابل شبکه وجود دارد:

1- کواکسیال

2- فیبر نوری

3- زوج به هم تابیده ( کابل شبکه UTP ,STP , SFTP )

کابل های کواکسیال (کابل های هم محور)

امروزه از این کابل ها به دلیل بالا بودن هزینه خرید و نصب ، مشکل و سخت بودن نصب آنها نسبت به سایر کابل ها ، پشتیبانی نکردن دستگاه ها از این کابل ها و سرعت پایین تر آنها نسبت به سایر کابل های شبکه ، کمتر استفاده شده و یا به طور کلی اصلا استفاده نمی شود.(برای آنتن های آنالوگ و دیجیتال از این نوع کابل ها استفاده می کنیم.) از مزایای این کابل ها می توان به پهنای باند بالای آنها و همچنین مقاومت بالای آنها در برابر نویز اشاره کرد.

 

کابل کواکسیال

کابل های فیبر نوری

این کابل ها گران قیمت هستند و بدلیل اینکه اطلاعات در این کابل ها با سرعت نور جابجا می شود سرعت انتقال اطلاعات در این کابل ها فوق العاده بالا می باشد و به همین دلیل از این کابل ها بیشتر برای شبکه های پرسرعت استفاده می شود.ساختار این کابل ها بدین صورت است که یک رشته باریک و بلند و شفاف از جنس شیشه و پلاستیک در آنها بکار برده میشود تا بتواند نور را که از یک سر آن وارد میشود از سر دیگر آن خارج کند به همین دلیل سرعت انتقال اطلاعات در این کابل ها بسیار زیاد می باشد.باید توجه داشت کابل های فیبر نوری بسیار حساس می باشند و با کوچکترین ایراد مانند خراشیدگی یا شکستگی در میان راه دچار افت سرعت و یا قطعی شبکه می شوند.

 

پچ کورد فیبر نوری

نمونه کابل فیبر نوری که بصورت پچ کورد تهیه شده است

کابل های زوج به هم تابیده

کابل های زوج به هم تابیده رایج ترین نوع کابل های شبکه هستند که ما هر روزه با آنها سروکار دارم و از آنها برای اتصال کامپیوتر ها به یکدیگر یا دستگاه های شبکه به سوئیچ ها و روترها از آنها استفاده میکنیم. همین کابل هایی که هر روز در منازل خود از آنها استفاده می کنیم کابل های زوج به هم تابیده یا UTP نام دارند.دلیل نام گذاری این کابل ها به زوج به هم تابیده این است که این کابل ها از چندین رشته سیم که به یکدیگر بافته شده اند تشکیل می شوند.سوکتی که در این کابل ها استفاده می شود RJ45  نام دارد. کابل های زوج به هم تابیده بر اساس پارامترهایی مانند تعداد سیم هایی که داخل هر کابل بکار رفته ، میزان تابیدگی سیم ها و روکش های مختلفی که برای آنها بکار رفته تقسیم بندی می شوند.جنس این کابل ها اکثرا از مس بوده و به همین دلیل به کابل های مسی نیز معروف بوده و شناخته می شوند.

 

کابل شبکه cat6

کابل شبکه cat6 و زوج سیم های بهم تابیده شده

 

دسته بندی کابل های شبکه که از نوع زوج به تابیده هستند و معروفترین و پرکاربردترین کابل های شبکه در بازار هستند به شرح زیر میباشد :

 1. کابل شبکه Cat5
 2. کابل شبکه  Cat5e
 3. کابل شبکه Cat6
 4. کابل شبکه Cat6A
 5. کابل شبکه Cat7
 6. کابل شبکه Cat7A
 7. کابل شبکه Cat8
 • کابل شبکه Cat5 با استاندارد 100BASE-TX شناخته شده و حداکثر سرعت 100 مگابیت در ثانیه را برای ما فراهم میکند.کابل Cat5e نیز همان استاندارد کابل Cat5 را دارد ولی با 1000BASE-T شناخته میشود .ولی بدلیل استفاده از چهار زوج یا هشت رشته کابل موجود در کابل توانسته به سرعت 1 گیگابیت در ثانیه برسد.در کابل Cat5 ما فقط از دو زوج یا چهار رشته کابل استفاده میکنیم.
 • کابل شبکه Cat6 با استاندارد  10GBASE-T شناخته شده ، ضخامت کابل ها نسبت به Cat5 بیشتر شده و شاهد پیچش بیشتر کابلها هستیم.در کابل های Cat6 بدلیل نویزپذیری کمتر و تحمل فرکانسی بالاتر توانایی ارائه سرعت 10G را دارد.
 • کابل شبکه Cat6a  دارای تحمل فرکانسی 500 مگاهرتز بوده و در مقایسه با کابل Cat6  تا فاصله 100 متری قابلیت ارائه سرعت 10G را دارد در حالی که کابل Cat6 در بهترین حالت تا فاصله 37 متر توانایی ارائه سرعت 10G را دارد.
 • کابل شبکه Cat7 نیز سرعت 10 گیگابیت در ثانیه را همانند کابل Cat6  ارائه میکند ولی تست هایی که در لابراتوار برای آن انجام گرفته نشان داده این کابل توانایی ارائه سرعت 40G با کابل 50 متری و 100G در فاصله 15 متری را دارد.کابل Cat7  از کانکتورها و سوکتهایی با استاندارد GG45 استفاده میکند. کابل Cat7  دارای توانایی عبور فرکانسی 600 مگاهرتز را دارد.

رنگ بندی کابل شبکه

همه کابل های شبکه که در بالا معرفی شد دارای چهار زوج سیم مسی یا هشت رشته سیم بوده که هر رشته سیم درون کابل شبکه رنگ مخصوص خود را دارد تا در مواقع سوکت زدن کابل و یا کیستون زدن کابل ها جابجا نشوند و همچنین طبق استاندارد عمل کرد.دو استاندارد رنگ بندی برای اتصال کابل شبکه به سوکت RJ45 و کیستون وجود دارد که T-568A و T-568B  نام دارند که معمولا از استاندارد T-568B استفاده میگردد.در این استاندارد رنگ بندی کابل شبکه در هنگام پانچ سوکت شبکه و یا کیستون طبق تصویر زیر میباشد :

 

رنگ بندی کابل شبکه

 

مطلب قبلی ساخت و مدیریت کلود با VMware vRealize Suite
مطلب بعدی FTTH چیست
Print
96 رتبه بندی این مطلب:
2.5

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

x