راه اندازی VOIP | مرکز تلفن ویپ

راه اندازی ویپ ، خدمات voip

امروزه استفاده از فناوری های مبتنی بر ویپ (VOIP) یا تلفن تحت شبکه در بسیاری از شرکت ها و دفاتر رایج شده است. این مراکز تلفنی جدید و قدرتمند که در حقیقت نوعی سانترال IP بشمار میروند سرویس های پیشرفته مخابراتی را با قابلیتهای بیشتری نسبت به سانترال های قدیمی و سنتی ارائه میدهند. از مرکز تلفن های شبکه که به IPPBX  یا مرکز تلفن voip مصطلح هستند میتوان به الستیکس (Elastix) اشاره نمود. این سیستم تلفنی محبوب و قدرتمند امکانات بیشماری داشته و بصورت رایگان ارائه میشود. از قابلیتهای این مرکز تلفن قدرتمند میتوان به ضبط مکالمات تلفن، فکس نرم افزاری، صندوق صوتی، تشکیل اتاق کنفرانس، منشی دیجیتال یا IVR و انتقال تماس اشاره نمود. آخرین ورژن الستیکس نسخه 4 بوده و از این به بعد توسط تیم پشتیبانی آن در ورژن های جدید با نام ایزابل ادامه خواهد داد.

ویپ (VOIP) یا Voice Over IP که به تلفن تحت شبکه نیز شهرت دارد به تکنولوژی و سرویس هایی اشاره دارد که با استفاده از بستر شبکه و یا اینترنت، انتقال صدا و مکالمات تلفنی رو میسر نموده و صرفه اقتصادی نیز به همراه دارد. در سیستم تلفنی voip تماس های تلفنی بر خلاف تلفن های سنتی که آنالوگ میباشند بصورت دیجیتال و از طریق پروتکل TCP/IP در بستر شبکه جابجا میشود و دیگر مجبور به استفاده از سیم مسی برای اتصال و ارتباط تلفنی نخواهیم بود.

خیلی از شرکتهایی که دارای شعب و دفاتر مختلف در شهر یا کشورهای مختلف میباشند با نصب و راه اندازی سیستم voip  در داخل و یا بین دفاتر خود ، ارتباطات تلفنی خود را برقرار میکنند که صرفه اقتصادی بسیاری برای آنها بهمراه دارد. در ارتباطات تلفنی voip محدودیت جغرافیایی  مطرح نمی باشد و تنها لازمه ارتباط تلفنی ویپ، ارتباط شبکه ای پایدار بین دو یا چند نقطه میباشد. مزیتی که در سیستمهای تلفنی voip وجود دارد در صورت وجود کابل کشی در شبکه برای اتصال تلفن های ویپ به شبکه دیگر نیاز به کابل کشی مجدد نبوده و امکان اتصال تلفن voip  به کابل شبکه موجود وجود دارد. به عبارت دیگر کامیپوتر و تلفن ip  موجود از طریق یک کابل شبکه واحد، همزمان به شبکه متصل میشوند.

 

نصب و راه اندازی voip

هسته اصلی معماری voip را IPPBX  تشکیل میدهد. IPPBX از سانترال های تلفن سنتی ایده خود را گرفته اند. در سانترال تلفن که به PBX  نیز معروف هستند از یک طرف خطوط تلفن شهری وارد این دستگاه شده و سپس خطوط داخلی از طرف دیگر از طریق تلفن به PBX  متصل میشوند.PBX  در این میان نقش واسط و مدیریت تماس ها را بین داخل و خارج سازمان ایفا میکند. در IPPBX  که به آن مرکز تماس IP  هم گفته میشود بجای اینکه از یک PBX  سخت افزاری و غیرهوشمند برای مدیریت تماس ها استفاده شود از یک مرکز تماس مبتنی بر پروتکل IP  که قابلیت پیاده سازی روی سرور را دارد استفاده میشود. در IPPBX میتوان تعداد نامحدود داخلی در شبکه تعریف نمود ، هزینه کابل کشی بسیار کاهش میابد و امکان ارتباط تلفنی صوتی و تصویری بین شعب و دفاتر یک سازمان با استفاده از بستر شبکه و اینترنت میسر میشود. از قابلیتهایی که مرکز تماس تلفن IP دراختیار ما میگذارد میتوان به امکان برگزاری کنفرانس تصویری بین چند نفر، قابلیت ضبط مکالمات، امکان ایجاد و تعریف پاسخگویی خودکار یا IVR، تعریف موزیک انتظار، انتقال تماس به شماره ای خاص، قابلیت فکس سرور مجازی برای داخلی ها و موارد دیگر اشاره کرد.

سیستم تلفنی الستیکس

از مرکز تلفن های محبوب و open source میتوان به الستیکس اشاره نمود. الستیکس (Elastix) سیستم تلفنی کدباز بوده که بر پایه استریسک بوجود آمده است.  استریسک یک سیستم تلفنی کدباز بوده که ابتدا توسط Digium بوجود آمده و توسعه داده شده است. استریسک بر روی لینوکس و یونیکس پیاده سازی شده و نیاز به سخت افزار خاصی جهت راه اندازی نمیباشد. سیستم تلفنی الستیکس دارای قابلیت های کاملی میباشد و با نصب و پیاده سازی اصولی این IPPBX بسیاری از نیازهای ویپ درون و برون سازمانی ما برطرف خواهد شد. واسط کاربری الستیکس freepbx بوده  که وب بیس میباشد و بوسیله آن به راحتی میتوان به الستیکس متصل شده و آن را مدیریت و تنظیم نمود. راه اندازی elastix هم روی سرور فیزیکی امکانپذیر است و هم بصورت ماشین مجازی که طبق شرایط موجود در دیتاسنتر قابل پیاده سازی میباشد.

مشخصات سخت افزاری سرور الستیکس بر اساس پارامترهایی مانند تعداد تماس هاس همزمان، تعداد داخلی ها، ضبط مکالمات تلفنی، و تعداد خطوط تلفن (شهری) تعیین میشوند. در سرور الستیکس محدودیتی برای تعداد داخلی ها وجود نداشته که این خود یک مزیت بزرگ محسوب میشود. سیستم تلفنی elastix برای ارتباط با خارج از شبکه یعنی خطوط شهری از گیت وی های ویپ ویا کارت های تلفنی که در دو نوع E1 و یا آنالوگ FXO موجود میباشند استفاده میکند. به این منظور یک  کارت تلفنی که دارای پورت FXO میباشد خریداری میشود و روی سرور الستیکس نصب میشود و خطوط تلفن آنالوگ به پورتهای FXO آن متصل میشود.

 

 کارت تلفن FXO/FXS اپن وکس

 کارت تلفن FXO/FXS اپن وکس

 

قابلیتی در کارت های تلفنی وجود دارد که دارای چیپ سخت افزاری خاصی با نام DSP می باشند که کیفیت مکالمات را بهبود بخشیده و حالت اکو را از صدا حذف می کند. به این قابلیت Echo Canceller نیز میگویند. این کارت ها معمولا با اسلات PCI   PCI-E یا عرضه می شوند و با تعداد پورت های مختلف جهت اتصال خطوط آنالوگ شهری طراحی و عرضه شده اند. البته نوع E1  این نوع کارت ها نیز موجود بوده و به ازای هر پورتE1  روی کارت مزکور 30 تماس همزمان قابل دریافت می باشد. از برند های معروف کارت تلفنی می توان به سنگوما (Sangoma) و اپن وکس (Openvox) اشاره نمود.

مقالات مرکز تلفن تحت شبکه ( VOIP )

اصطلاحات تخصصی ویپ (VoIP)

مهدی 0 9734 رتبه مطلب: 4.8

برای راه اندازی یک مرکز تلفن تحت شبکه مانند الستیکس نیاز است تا با یک سری مفاهیم و اصطلاحات آشنا باشیم و آنها را بخوبی درک کرده باشیم تا بتوانیم پیاده سازی صحیحی در شبکه خود داشته باشیم. در این مقاله با ما همراه باشید.

راه اندازی voip با الستیکس

مهدی 0 11071 رتبه مطلب: 4.4

الستیکس (Elastix) یک سیستم تلفنی و مرکز تلفن open-source میباشد که قابلیتهایی مانند سانترال تحت شبکه یا IPPBX، چت سرور، فکس سرور و ... را برای ما ایجاد میکند. به این معنا که علاوه بر امکان تماس تلفنی تحت شبکه مجموعه ای از ارتباطات یکپارچه را برای ما ایجاد میکند.

gogoanime